Szybki rozwód? Z mediatorem!

Mimo rosnącej popularności mediacji jako alternatywy dla prowadzenia sprawy sądowej, wiele osób nadal nie do końca wie, na czym ona polega i co można dzięki niej uzyskać. Szczególnie dużo wątpliwości stron budzi mediacja w sprawach rozwodowych - rozprawimy się więc dzisiaj z niektórymi popularnymi mitami.

1.    Od roku bierzemy udział w terapii dla par. Nie przynosi ona efektów, jestem zdecydowany na rozwód. Żona chciałaby najpierw skorzystać z mediatora, ale ja nie chcę już niczego naprawiać, chcę tylko szybko się rozwieść i zacząć układać życie na nowo.

Przede wszystkim – mediacja to nie terapia! Mediator nie będzie próbował Cię zmieniać ani naprawiać związku. Nie będzie też dociekał, dlaczego nie wyszło. Mediacja nie służy „praniu brudów” ani wskazywaniu winnych. Celem mediacji w przypadku rozwodu jest pomóc Wam wypracować wspólne rozwiązania (co do warunków samego rozwodu a także chociażby - sytuacji wspólnych małoletnich dzieci - władzy rodzicielskiej, kontaktów, alimentów itd.), żeby rozejście się było jak najszybsze, jak najmniej bolesne oraz by oszczędzić Wam kosztów związanych z rozwodem. 

2.    Znalazłam w Internecie informację, że mediacja może pozwolić załatwić szybki rozwód, nawet w kilka dni. Czy to prawda? Boję się, że sąd będzie mnie oceniał a rozwód będzie trwał latami, czy mogę zatem przeprowadzić rozwód u mediatora?

W Polsce żaden urząd, notariusz, mediator ani duchowny nie może udzielić "cywilnego" rozwodu – może to zrobić wyłącznie sąd. Jeżeli rozważasz rozwód warto jednak skorzystać z usług mediatora. Dlaczego? Ponieważ mediacja pozwoli Wam przygotować wspólne stanowisko, dzięki czemu rozwód będzie znacznie szybszy i tańszy, a przede wszystkim łatwiejszy emocjonalnie i psychicznie. W sytuacji, gdy w pozwie i odpowiedzi na pozew przedstawicie zgodne stanowisko we wszystkich kluczowych kwestiach, sprawa rozwodowa zakończy się na jednej rozprawie – wystarczy godzina i będzie po temacie! W przypadku zgodnego stanowiska stron, wzrastają również szanse na szybsze wyznaczenie terminu rozprawy. 

Co więcej, w takim przypadku nikt nie będzie Cię atakował na sali sądowej. Jeżeli po rozwodzie będziecie mieć nadal kontakt, np. z uwagi na to, że macie wspólne dzieci, zgodny rozwód pomoże utrzymać poprawne relacje w przyszłości.